Bakan Uraloğlu 5G için sevindirici haberi verdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bugün gerçekleşen 5. Nesil Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Lansman Töreni’nde sevindirici müjdeyi verdi.

5_g_teknolojisi_birweb.jpg


Bakan Abdulkadir Uraloğlu, bugün gerçekleşen 5. Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Lansman Töreni’nde önemli açıklamalarda bulunurken bir müjdeyide peşinde duyurdu. Uraloğlu, genişbant internet hizmetinin önümüzdeki dönemlerde her eve ulaşacağının haberini duyurdu.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Bakan Uraloğlu, "2002’de 23 milyon olan mobil abone sayısı yaklaşık 91,36 milyon seviyesine ulaştı. 2002’de neredeyse sıfır olan geniş bant abone sayısının bugün 93,06 milyonu bulduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde genişbant internet hizmetini her eve ulaştırılacağız. Genişbant abone sayımızın 2028 yılında 111,7 milyona, mobil abone sayımızın ise 101,8 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Fiber altyapı uzunluğumuz ise 536 bin kilometreyi aşmıştır. İstanbul Havalimanı’nda cihazları 5G’ye uyumlu olan vatandaşlarımızın ve uluslararası yolcuların 5G’yi deneyimleyebileceği bir altyapı kurduk. 5G’ye hazırlık çalışmaları kapsamında mobil şebeke işletmecilerimize ve yerli üreticilerimize deneme izinleri vererek teknolojik olarak 5G’ye hazırlanmalarını sağlıyoruz. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne ve Kocaeli’nin de bulunduğu 25 farklı lokasyonda 5G şebekesi verilen izinler çerçevesinde denenmektedir. İstanbul havalimanında 5G hizmetinin sunulması için BTK tarafından 3 mobil işletmeciye izin verildi." dedi.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

    Üst