Kedilerde Astım belirtisi ve tedavisi

Kediler, sahiplerinin hayatına neşe katan sevimli dostlardır. Ancak bazı kediler astım rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilir. Bu yazıda, kedilerde astımın ne olduğunu, nedenlerini ve belirtilerini detaylı bir şekilde ele alacağız.

kedilerde_astim_belirtisi_ve_tedavisi_birweb.JPG


Kedilerde astım, solunum yollarının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık, kedilerin solunum yolunda bulunan bronşların daralması ve hava akışının engellenmesiyle karakterizedir. Kedilerde astımın nedenleri arasında alerjenlere maruz kalma, stres, sigara dumanı gibi çevresel faktörler ve kalıtımsal etkenler yer alabilir.

Kedilerde Astım Belirtileri

Kedilerde astımın ana nedeni, alerjik reaksiyonlardır. Polen, mantar sporları, ev tozu akarı gibi çevresel alerjenlere maruz kalmak, kedilerde astım semptomlarını tetikleyebilir. Ayrıca sigara dumanı, parfüm gibi kimyasallar, hava kirliliği ve stres de kedilerde astımın nedenleri arasında yer alabilir.

Kedilerde astımın belirtileri arasında sık sık öksürme, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alma, göğüs sıkışması, huzursuzluk ve iştahsızlık sayılabilir. Kedinizin bu tür semptomlar sergilediğini fark ederseniz, derhal bir veteriner hekime başvurmanız önemlidir. Veteriner hekim, fiziksel muayene ve gerektiğinde röntgen çekerek astım tanısı koyma sürecine başlayacaktır.

Genel olarak Kedilerde Astım Belirtileri Aşağıdaki Gibidir:
  • - Alerjenlere maruz kalma (polen, mantar sporları, ev tozu akarı)
  • - Sigara dumanı, parfüm gibi kimyasallar
  • - Hava kirliliği
  • - Stres
Kedilerde astım hastalığının tedavisi

Kedi astımı, maalesef kesin tedavisi olmayan kronik bir hastalıktır. Uygulanan ilaç yöntemleri, kedinizin mümkün olduğunca rahat etmesine odaklıdır. Kedi astımı için uygulanan en temel ve yaygın yöntem, solunum yollarındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olacak steroid tedavisi ve kedinizin rahatça nefes almasını sağlayacak bronkodilatördür.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

    Üst