Microsoft Bing bu kelimeyi aramayı yasakladı

TR.Cowboy

Administrator
Katılım
13 Kas 2022
Mesajlar
1,467
Tepki Puanı
39
Puanları
48
Bing'de, Image Creator ile Disney kelimesini aramak artık yasaklanıyor. Neden olarak telif hakkı sorunları olarak belirtildi.

bing_bu_kelimeleri_aramayi_yasakliyor_birweb.png


Bir süre önce Dall-E 2 destekli Bing Image Creator aracını devreye alan Microsoft, metinden görsel oluşturma hizmetinin başına bela olabileceğini ifade etti. Telif hakkı endişeleri nedeniyle bazı düzenlemeler ihmal edilmedi.

Yüzlerce TikTok ve Instagram kullanıcısı beklenmedik nesnelerden Disney ve Pixar tarzında posterler oluşturmaya başladı. Bing Image Creator aracı, “Disney film posteri” gibi terimler sorulduğunda, Disney’in yazı tipini, renklerini ve tasarımlarını içeren görüntüler üretiyordu. Ayrıca Disney logosunu da görsellere koyarak fikri mülkiyet sorunlarını da gündeme getirdi. Bu durum ise medya devinin dikkatini çekti. Raporlar, Disney’in Microsoft’u olası telif hakkı sorunları konusunda bilgilendirdiği bildirildi. Ardından Microsoft ise “Disney” terimini araçta kullanmayı yasakladı. Ayrıca kullanıcılara bu kelimenin politikalarına aykırı olduğunu belirten uyarılar gösterdi.

Şirket şu anda Bing Image Creator’da “Disney” ifadesini kullanmaya izin veriyor. Ancak Disney posteri gibi hazırlanan görsellerde kasıtlı olarak logoları ve yazı tiplerini okunmaz hale getiriyor. Hukuk uzmanları da Disney logosu gibi ticari markaların çoğaltılmasının ihlal teşkil edeceğinin altını çizdi.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

    Üst