Sultan 2. Beyazıt Hayatı Ve Bilgiler

TR.Cowboy

Administrator
Katılım
13 Kas 2022
Mesajlar
1,467
Tepki Puanı
39
Puanları
48
Bu makalemizde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 8. padişahı olan Sultan 2. Beyazıt'ın hayatını, döneminde yaşanmış olayları, eşleri, çocukları ve vefatını anlatacağız.

ikinci_beyazit_birweb.jpg


2. Beyazıt Hayatı Kısaca

Sultan İkinci Beyazıt, 3 Aralık 1448’de, Dimetoka’da doğdu. Osmanlı imparatorluğunun en güçlü padişahlarından birisi olan Fatih Sultan Mehmet'in oğludur. Annesi Mükrime Hatun adında bir Türk kızıdır. Arapça ve Farsça’yı gayet iyi biliyordu. Çağatay lehçesi ve Uygur alfabesini de öğrendi. İslâm ilimlerinin yanı sıra, matematik ve felsefe tahsili de yaptı.

2. Beyazıt Eşleri

Gülruh Hatun
II. Gülbahar Hatun

2. Beyazıt Çocukları

Erkek çocukları
: Mahmut, Ahmet, Sehinsah, Yavuz Sultan Selim, Mehmet, Korkut, Abdullah, Âlimsah
Kız çocukları: Aynisah, Gevher, Mülük Sultan, Hatice Sultan, Selçuk ve Hüma Hatun.

2. Beyazıt Dönemi Kısaca Maddeler Halinde
  • 1481 yılında Osmanlı padişahı olan II. Bayezid’in ilk uğraştığı sorun Cem Sultan Meselesi olmuştur. Abisinin padişahlığını tanımayan Cem Sultan Bursa’da kendi padişahlığını ilan etmiş ancak abisi II. Bayezid’e yenilmesi üzerine önce Memluk Devleti’ne ardından ise Rodos’a sığınmıştır.
  • Endülüs’te yaşayan Müslüman ve Yahudiler Osmanlı ülkesine getirilmiştir.
  • Fatih döneminde ele geçirilen Otranto Kalesi elden çıkmıştır.
  • Fatih Sultan Mehmed döneminde bozulan Memluk ilişkileri sava dönüşmüş ve iki devlet arasında 1485-1491 Osmanlı Memluk Savaşları yaşanmıştır.
  • Balkanlar üzerine Sefer-i Humayun adı verilen seferler düzenlenmiştir.
  • Anadolu’da Safevi destekli Şahkulu İsyanı yaşanmış ve bu isyan esnasında II. Selim babası II. Bayezid’i tahttan indirmiştir.
Birinci Sefer-i Hümayun : II. Beyazıt'ın tahta geçtikten sonra düzenlemiş olduğu ilk sefer olarak bilinir. Edirne, Filibe ve Sofya'yı aşarak Sırbistan'a Osmanlı donanması bu dönemde çıkarma yaptı. Belgrad'a kadar Osmanlı ordusu dayanmıştı. II. Beyazıt buraya sefer düzenleyip kenti ele geçirdikten sonra var olan bütün kaleleri de onarmayı ihmal etmedi. Yaklaşık olarak bu sefer 7 ay sürmüştür.

Boğdan Seferi : Boğdan seferi II. Beyazıt'ın ikinci sefer-i hümayun olarak da tarihte geçmektedir. Boğdan'ın vergi ödememesi Osmanlı imparatorluğunun işine gelmemişti. Birinci sefer başarılı ile tamamlandıktan sonra II. Beyazıt tarafından tamamen şehri ele geçirmek için bir sefer daha düzenlenecekti. Ayrıca esas amaçta Boğdan'ın tamamen denizle ilişkisini kesmekti.

Osmanlı İmparatorluğu ile Memlük Devleti'nin Savaşları : II. Bayezid dönemi olayları ve savaşlarından en önemlileri arasında bu savaşlar yer almaktadır. Fırat ve Toros'u tamamen hakimiyeti altına almak isteyen Osmanlı imparatorluğu bu esnada Memlük devleti ile çatışma halindeydi. II. Beyazıt döneminde de Osmanlı imparatorluğu ve Memlük devleti arasında pek çok savaş düzenlendi. Bu bölgeler Memlük devletinin elinden alındı.

2. Beyazıt Nasıl Öldü

24 Nisan 1512’de padişahlıktan ayrılmak zorunda kalan Sultan İkinci Beyazıt, bir ay kadar daha yaşadı ve 26 Mayıs 1512’de vefat etti.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

    Üst