Yapay zeka artık gözlüklerde kullanılmaya başlandı

TR.Cowboy

Administrator
Katılım
13 Kas 2022
Mesajlar
1,467
Tepki Puanı
39
Puanları
48
Sonar teknolojilerinden ve yapay zekadan faydalanılarak geliştirilen gözlük prototipi kullanıcıların dikkatini üzerine çekmeyi başladı. Ayrıntılar..

yapay_zeka_gozluklerde_kullanilmaya_baslandi_birweb.png


Cornell Üniversitesi'nin yapmakta olduğu araştırma neticesinden geliştirilen gözlük, günümüzün en popüler teknolojileri arasında yere alan yapay zeka ile güçlendirilerek giyilebilir teknolojiler alanında yeni bir sayfa açmayı başardı. Araştırma ekibinin geliştirmiş olduğu PoseSonic isimli gözlük, mikro sonar teknolojisi aracılığıyla insan vücuduna duyulamayan ses dalgaları göndererek kişinin üst vücut hareketlerini takip ediyor. Elde ettiği verileri yapay zeka ile analiz eden gözlük, son derece hassas bir şekilde ölçüm yapabiliyor.

Söz konusu proje dâhilinde fiziksel ve davranışsal detayları izlemeyi hedefleyen araştırmacılar, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanlarına da devrim niteliğinde bir yenilik kazandırmış durumda. Üzerine konumlandırılan küçük hoparlör ve mikrofonlar sayesinde vücut duruşunu analiz edebilen gözlük; omuzlar, dirsekler, bilekler, kalça ve burun gibi dokuz farklı vücut ekleminin hareketlerini yapay zeka teknolojisinden faydalanarak tahmin ederek doğru sonuçlar verebiliyor.

yapay_zeka_gozlukler_birweb.png


Gözlük prototipinde kamera veya görüntülü sensörler yerine sonar teknolojisinden faydalanıyor olması, gizlilik tarafında daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Çalışma süresince tamamıyla ses dalgalarından faydalanan sistem, çok daha az enerji tüketiyor olmasıyla da öne çıkıyor.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

    Üst